По изключение публикувам уводната статия от 168 брой на нюзлетъра на Васко Начев поради разбирането ми, че професионалистите трябва да имат предимство при говоренето по сложните теми на проучването и добива и нефт и газ
Датата 19 април, която премиерът Борисов спомена за начало на сондажните дейности, трябва да се приеме като ориентировъчна. Вероятно е подадена като приблизителна дата от консорциума, който работи в този блок.
Какво се крие обаче зад това?
В средата на април се очаква да пристигне сондата от тип Drill ship, с която да бъде просондиран планирания проучвателен сондаж в блок "1-21 Хан Аспарух". Съоръжението ще остане около седмица в Бургаския залив за монтиране на сондажната кула, която е демонтирана, за да премине корабът под моста на Босфора. След това той ще се отправи на Североизток.
След като бъде позициониран сондажният кораб върху координатите,определени за сондажа, предстои така наречения rig up период от десетина дни, който включва и доставка на необходимите материали и оборудване (сондажен разтвор, тръби, сондажна глава и т.н.) за започване на сондирането.
От spud in (началото на "дупченето") до момента на евентуален DST (тестването на сондажа) т.е. времето, когато ще са известни и първите резултати, са предвидени сондажни дейности в продължение на около четири месеца, което ще ни пренесе някъде към средата на м. септември.
И тук трябва да изоставим всякакъв атеизъм и да се помолим : Да даде Господ, резултатите да са положителни.
Твърдо съм убеден, че по време на сондиране, дори да има някакви индикации за въглеводороди, получени чрез LWD или Mud logging (каротажни методи), то те няма да бъдат публично достояние. Такава е задължителната практика, защото участвуващите са публично листвани компании с изисквания, ограничаващи оповестяването на всякаква информация относно потенциални запаси.
А за времето от регистрирането на евентуално откритие до започването на комерсиален добив минават поне още пет, седем а в някои случаи дори десет години.
Относно непрекъснато правените аналогии с откритието на Ексон Мобил в блок Нептун, намиращ се в румънски води, бих искал само да отбележа, че там водният стълб е 920 метра, докато в блок Хан Аспарух имаме 2000 метра воден стълб. Става въпрос и за съвсем различни геоложки структури, което означава, че аналогиите не са препоръчителни. Тоест всички твърдения, изказани от политици, че едва ли не на 19 април започваме да “дупчим и продаваме газ и нефт”, са далеч извън стандартите на нашата индустрия, а често и противопоказни, защото създават невярна представа в обществеността за процесите, трудностите, рисковете и шансовете.
Васко Начев
Няма коментари:
Публикуване на коментар