неделя, 25 февруари 2018 г.

Олигарсите от Централна и Източна Европа маневрират - казуса ЧЕЗ

Подобни сделки,, преди да се обявят публично, особено за важни активи на компании като ЧЕЗ, която е листвана на световни борси, включително Nasdaq, се съгласуват за политически риск и задължително се тества реакцията на българското правителство. Това е изискване и на банките, които се очаква да финансират и да дават гаранции. Изключено е българските власти да не са били предварително сезирани. Иначе се рискува след обявяване на сключването на сделката, българското правителство да обяви, че интересите му не са защитени, което ще се възприеме от пазара като неразпознат и не комуникиран политически риск и подвеждане от страна на купувачите. Даването на невярна или по-скоро непълна информация на акционерите и инвеститори  често завършва със съдебни дела, а когато иде реч за американско правосъдие, нещата никак не се уреждат по "българските" способи. Нищо, че ЧЕЗ е държавна компания - това обстоятелство само може да усили апетитите и атаките.
Казаното не важи за институциите, които ще проверяват сделката като КЗК и КЕВР, тяхната намеса се възприема от пазара като логична и закономерна, като част от пазарен процес.
Всеки, който работи в енергетиката, знае, че Теменужка Петкова не е фигурата, която може еднолично да реши такъв въпрос. Точно обратното, нейното име остана някак странно незамесено в задкулисни схеми - нещо, което не може да се каже за много хора на високи постове в енергетиката, в министерството и в парламента.
Най-голямата критика тя отнесе от приближени кръгове в ГЕРБ и "приятелски" огън от парламентарната група. Опозиционните атаки на БСП, като правило, бяха тясно координирани с противниците и в ГЕРБ. От доста време дори се знае името на човека, който трябва да я замества.
При степента на олигархизация на властта и на целия сектор, идеята човек от третата или n-та редица в бизнеса, която госпожа Гинка Върбакова заема по силата на сегашния си бизнес, да вземе топ компания, при това електроразпределителна, е със степен на вероятност равна на това метеорит да ви удари, т.е. никаква.
Тук пиарът и най-вече отклоняващите вниманието маневри на задкулисието работят на пълна пара - това било "частна" сделка !? Нищо че от едната страна е чешката държава като собственик, а от другата българската държавата на бариерата. Очевидно в ход е подготвен отдавна план, който се осъществява от дълго време и сега пускат пиар машината.
В случая не трябва да зная къде и кога, но е сигурно, че е потърсено и получено съгласуване с премиера Борисов, който е дал "зелена" светлина. Той е незаобиколим фактор, крайния собственик на властта у нас, но също не може на собствена глава без да "изчисти" сделката с Доган, Пеевски и особено със силните в сектора играчи. В никакъв случай няма да тръгне да прави "на баир лозе". Защото става въпрос за контрол върху милиард и половина лева паричен поток, а сам играч - политик или олигарх не може да успее. Дори не коментирам вица тук -  госпожа Върбакова да е "краен собственик". Много бих искал у нас такива чудеса, за малкия милионер Гинка Върбакова как станал милиардер, да се самослучват и да няма нищо извънредно дамите да правят това, което мачовците не смеят. Но не съм на халюциногенни.
Това, че Борисов без никакво забавяне жертва лоялната му Петкова, само издава нервност и предварителната схема за кризисно реагиране. Официалната причина за това, че тя познава "крайния собственик" е смехотворна - това е линия на атака по-скоро вътре в ГЕРБ, а не извън. На този принцип българската политическа класа и бизнес елит просто не трябва да припарват до власт. Примерно господин Сидеров, който призна тези дни че познава всички големи бизнесмени. В случая Борисов преигра защото жертва  без особен смисъл "бушона" си. Излезе под прожекторите прекалено рано, привлече светлината и огъня на цялата критика върху себе си. Обикновено до този момент предпочиташе да чака в удобна самоизолация, зад кадър, докато дойде сгоден момент и остане явно печелившото решение. Сега никакви призиви за разследвания на ДАНС, на прокуратура, никакви дежурни щитове като европредседателството не помагат. Много от триковете му вече са прилагани и не могат да впечатлят никого.
При това равнище на апатия в нашето общество проблемите на Борисов и хората зад сделката няма да дойдат от улицата, поне не веднага. Там няма никой. Но ще дойдат първо от вътре, в ГЕРБ, след като сделката става все по-токсична и все повече хора ще се разграничават в името на собственото си оцеляване, и разбира се най-вече отвън, от партньорите ни в САЩ и ЕС, защото "европредседателите" прекрачиха границите на допустимото.
Не изключвам някой да е спретнал мероприятие, познавайки характера и слабостите към далаверата на основните играчи и да са ги вкарали в "капан".  За отбелязване е, че Цветанов се държи на дистанция, а Делян Добрев подкрепя "по принцип", разчитайки, че готвеният от него човек от "дрийм тийма" ще наследи неудобната Теменужка Петкова.
Няма външни инвеститори, процедурата е разтеглена във времето така че по пътя да се откажат излишните и да остане правилната компания. Схемата не е много по различна от прилаганите в мутренските времена от началото на прехода.
Последно на фокус - "внезапният" взрив от инвестиционен интерес от Чехия към България - Нова ТВ, ЧЕЗ, Теленор - класически бленд на контрол върху огромни парични потоци, сигурност и медийно влияние никак, ама никак не се вписва в типичния мотивизационен профил на западен инвеститор, който търси пазарни дялове, доходност и позициониране. Тези чешски сделки имат общ знаменател - власт и пари - и там и у нас. Телевизионният бизнес спада като доходност, същата е ситуацията с телекомите като Теленор.
Става дума за олигархични схеми в Централна Източна Европа на задкулисието - олигарсите поискаха политическата власт в много страни, или просто бизнеса им е производен на държавата, както е у нас. С тази разлика, че у нас политиците стават бизнес олигарси, а в Чехия олигарсите влизат в политиката.
Ето Ви още един жокер - съотнесени към размера на кредитните възможности на купувача новия актив е минимум десет пъти по-голям от активите му /ако включим средствата за изчистване на изискуемия кредит от ЕБВР, за изкупуване на миноритарните акционери, плюс другите кредити необходими за новите операции и инвестиции. Това е напълно невъзможно да бъде кредитирано от българска банка, дори тези които са със западен родител зад гърба. Не виждам как ще бъде финансиран и по схемата с обратен залог на акциите на ЧЕЗ България, в която да е банка, защото са в сила нови по-строги счетоводни стандарти за оценка на кредитния риск, т.е. подобен кредит би бил силно рисков и банката би трябвало с висока вероятност да го провизира още при даването му. Как банката ще си върне парите, в случай че и се наложи бързо да го продаде ако реализира обезпечението? Банка от еврозоната няма да финансира подобна сделка без гаранции от трети страни, при което тя просто изпълнява ролята на пощенска кутия. Но тук стигаме до други теми - скрити сделки и мотиви, по-опасни и дълбоки води за произхода на парите, за бизнес сенки, групировки.
Няма как да впечатлите нормална европейска банка с качеството на управлението на Инерком, след като фирмата няма история и няма операции на подобно равнище.
В чешките сделки има много скрита политика и геополитика, но със сигурност преобладават групови материални интереси на замесените. Всяка политика, всеки риск свързан с геополитика в последна сметка се национализира и плаща от потребители или данъкоплатци, докато ползите винаги са приватизирани.
Едно е сигурно - Петкова е последният човек, който може да бъде държан отговорен, респективно да бъде принуждавана да си подава оставката. Но тя упорства в лоялността си към премиера отвъд границите на разумното.
Вариантите за нейн заместник са повече от един - освен от "дрийм тийма" на Делян Добрев - той вече го обозначи - има и вариант Борисов да добави министерството на енергетиката към вицепремиер Дончев. Така поне ще има приемственост.
Само да припомня, че руското влияние в Чехия е значително, както на открито политическо равнище - и президент и премиер са симпатизанти на Путин, но най-вече на олигархично ниво. Това не е изключение, почти навсякъде в Централна и Източна Европа, олигарсите разчитат на топла връзка с руските капитали. Но имат голям проблем в навечерието на поредните санкции на САЩ срещу Русия, които се очаква да включват и източноевропейски олигарси.
За това от Москва търсят междинни схеми за контрол върху значителни активи и парични потоци, които да им осигуряват влияние и властови ресурс.
Русия е решена на всичко за да блокира ЕС и НАТО на Балканите.
Обществената цена на тази сделката непрекъснато нараства, а заедно с това и вероятността тя да се не се състои. И ще остане само оставката на Петкова.

събота, 17 февруари 2018 г.

3e-news: Битката в енергетиката - предстои голямото раздаване

Поставете се на мястото на енергийния или всеки друг министър, ако той реши да пипа здраво – колко месеца ще остане министър? С тази „подкрепа“ от парламентарна група и игри зад кадър с работодатели и профсъюзи?, пита експертът по енергийна геополитика


- Въпреки катастрофичните сценарии за рязко поскъпване на цените на тока за индустрията, най-лошите сценарии не се случват. Основният проблем беше липсата на предварителна подготовка и проиграване на различните сценарии за либерализацията на енергийния пазар и промяната в съотношението между регулиран и свободен пазар. Факт е, че при такива преходи винаги се появяват спекуланти, включително политически. Енергийният национализъм винаги е под ръка, а американските централи винаги са дежурно удобна мишена.

Истината е, че в генезиса на проблема са само български политици и участници и на етапа, на който се роди проблемът, има само български имена. На всичко отгоре тяхната цена не е нито най-високата, нито най-проблемна – но някак е удобно „лошите американци“ да покриват темата за цените на ВЕИ и ТЕЦ дългосрочните договори, зад които стоят български олигарси и политици.


Някой съзнателно вкара в заблуждение обществеността, че се водят преговори за прекратяване на договорите с американските централи. Действително, теоретично е възможно да се предоговорят условията при Марица-Изток 1 и 3 – за да излязат на борсата, като разликата се компенсира за да не губят. Но само човек, който не се е занимавал с проектно финансиране и договори за гарантирано изкупуване, може да допусне, че промените са само функция на добра воля на двете американски компании, а не на дълъг процес на преговори с банки, със застрахователи, на убеждаване на акционери. Иначе за някои политици е лесно на коня с байрака и ура политиката.


Договорът с американските централи е подписан преди влизането ни в ЕС, т.е. действието на европейското право не е съотносимо към казуса, да не говорим, че във Вашингтонски арбитраж и решението за държавна помощ не помага.


Докато не се реши казусът с държавната помощ – всяко движение в тази посока трябва да бъде дискретно и професионално подготвено. Добре е, преди да се говори, да се питат експертите, включително прависти, защото голяма част от тези откровено небалансирани изказвания могат утре да послужат като доказателствена част в искове против държавата като свидетелство за политически натиск и претенции за свързани щети.


Ако смените формулата по дългосрочните договори за изкупуване към борсова цена плюс договор за разлика – трябва веднага да изкарате всички други „привилегировани“ играчи, за които говоря, на борсата. Иначе излиза, че има дискриминация. А това е дълъг и изнурителен процес – централите на Ковачки и ВЕИ- магнатите никак не ги виждам лесно да се съгласят.


И последно – трябва да се сметне какви средства трябва да се осигурят по договорите за разлики, защото може да излезе, че няма да има толкова средства във Фонда сигурност на енергийната система, в който освен вноските от дружествата, влизат и приходи от продажби на емисии, които не са сигурни. Ако борсовите цени на електроенергията паднат, разликите ще набъбнат – проверете какви средства се събират, кои си плащат вноските, кои манкират. 



Лично аз бях силно озадачена, след като във вторник от КТ "Подкрепа" обявиха официално, че настояват за повишаване на цената на въглищата от "Мини Марица Изток" и поскъпване на електроенергията от държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" с минимум 10%. Няма ли нещо шизофренно в поведението на работодатели и синдикати в претенциите им към държавата и нейната намеса в цените и пазара?


- Ето това е сигурен признак, че зад претенциите на работодатели и профсъюзи към правителството се крият други интереси, дори приятелски огън, а не само и толкова интереси на индустриалните потребители. Общо взето, всеки дърпа към чергата си.


Цената на въглищата е извън пазара, в света тя падат, у нас се вдига административно и очакваме на другия край на веригата на стойността цените да падат. Чиста проба демагогия.


Истината е, че някой иска отново да комбинира политическите интереси на едни – да овладеят енергетиката, с бизнес интересите на олигарси. И никой не пита защо блоковете на Марица Изток – 2 не се модернизират, защо няма стратегия за плавен и безболезен преход на Мариците в следвъглищната ера. 
През последните месеци се нагнетява сериозно напрежение около енергетиката. Интересното е, че кризата като че ли не идва толкова от проблеми вътре в сектора,  а по-скоро от външни атаки срещу него, по-точно срещу ресорния министър Теменужка Петкова. Какво мотивира, според Вас тези атаки, които формално се водят от работодателските организации?
-  Стечение на обстоятелства и, разбира се, битката за финансовите потоци в енергетиката, към които проявяват интерес и партии и бизнесмени. Ядрените лобисти атакуват министър Петкова, че не бърза с АЕЦ „Белене“, а тя няма полезен ход, тъй като преди да се прави каквото и да било, трябва да има решение на Народното събрание за отмяна на негово решение. На всичко отгоре няма никакви сериозни аргументи в полза на вкарване на обществото отново в зацикления дебат около нова ядрена мощност, в който най-накрая винаги се опира до държавни пари и гаранции. Така и не разбраха - няма пазарни аргументи, няма финансиране, няма инвеститор. Няма и да има.

Виждате, че в енергетиката чуждестранните инвеститори постепенно излизат от страната, а нови не се задават. В същото време има остра нужда от капитали и мениджмънт, които да преведат родната енергетика в условията на либерализирани пазари и остра конкуренция в региона. Нещата са прости - или ние правим собствените си компании конкурентни и те излизат в региона, или компаниите на съседите влизат у нас и вземат своето от енергийния ни пазар. Сега върви битка между местните лобита и групировки кой да вземе повече, но гледат само да вземат от финансовите потоци, без идея за инвестиции и развитие. Лошото е, че професионалистите се изтикват настрани, а на преден план излизат политически лобисти и аферисти от всякакъв калибър. Често битките вървят вътре в партиите – в БСП и в ГЕРБ има различни бизнес лобита.


Енергетиката по принцип бе и остава незаменим източник за финансиране на партии и изглежда партиите, които отдавна са се превърнали в корпорации за колективно облагодетелствуване чрез власт, вече изпитват несгодите на несигурните и свиващите се свободни финансови потоци. Някои се готвят за времето след Борисов и кръгът около Цветанов „пробва водата“. Битката не е само за поръчки, но и за кадрите, през които се преразпределят потоци.


Наблюдаваме класическа ситуация преди предстоящо голямо раздаване – първична и вторична приватизация. Чуждестранните инвеститори не са желани, битката ще бъде между местните кланове и сега върви консолидация. Трагедията е, че се води битка, а пациентът е в тежко състояние. Ударите са между олигархични кланове, които освен да изваждат от енергетиката, нямат идея как да я развиват, да я модернизират и направят конкуретноспособна.


Дори най-новия сегмент – този на ВЕИ-та е тотално изкривен като присъствие, защото е олигархизиран. Соларните панели не са по покривите на домовете и офисите на хората, а в опаковани в държавни памперси соларни паркове, притежание на олигарси.


Задавате ли си въпроса, защо не се преструктурират държавните енергийни дружества? Очевидно е, че те не са в състояние да оцелеят в условията на пазарна конкуренция и капитализацията им ще пада главоломно, както и пазарните им дялове. Нищо не се прави в Марица Изток – 2, а с модернизация на мощностите можеше спокойно да се покрие хоризонт до 2040 година.


Булгаргаз е тотално ирелевантна компания като пазарен субект, защото извън ролята на търговски офис на Газпром, тотално неподготвен за оцеляване в условията на либерализиран пазар. Няма договор с нито един друг доставчик, няма участие в проекти за проучване и добив, не продава извън страната. Скоро ще започне да губи пазарни дялове, на всичко отгоре я чака и договор за още един милиард кубически метра газ от Азърбейджан, за който в сегашното си състояние трудно може да намери пазар у нас.


И защо мислите, че никой не си мърда пръста? Защото чакат фирмите да нагълтат вода и да ги докарат до състояние на принудително раздържавяване, с лоши финансови резултати и пазарни перспективи, за да бъдат във възможностите за придобиване като цена от местни „юнаци“. Ще изключат по метода на „неуправляемия политически риск“ чуждестранните компании и баницата ще остане за вътрешно разпределение. Имаше толкова години, в които Булгаргаз можеше да се превърне в нормална, балансирана като структура на дейности, диверсифицирани като операции и собственост дружество, конкурентно на вътрешния и регионалния пазар.


Но там работеше „дрийм тийм“ – самодостатъчен и сигурен в постовете си без никакво понятие какво да направи по този път.
За енергетика и икономика ли става въпрос или за политика и преразпределяне на сфери на влияние в енергийния сектор? Общественото мнение отдавна разделя ГЕРБ на две крила - на Бойко Борисов и Цветан Цветанов, в чиито отбор е поставян и депутатът и председател  на енергийната комисия Делян Добрев.
- Не съм силен по партийните дела, а и честно не ги разбирам. Но е факт и обществото вече разбира - не е нормално шеф на енергийна комисия да се държи като изпълнителна власт и да говори, че се водят преговори за прекратяване на договорите с американските централи и че ЕК едва ли не има решение по държавната помощ, докато министър Петкова го опровергава. Нормално е да стиковат публичните си изяви, защото нито парламентарната група, нито правителството печелят.

В същото време Добрев изглежда се чувства удобно в компанията на работодателските организации, докато искат оставката на енергийния министър. Не е нормално, но какво разбирам аз от партийни дела, особено в ГЕРБ? Още повече, че там вече се подозират в заиграване с корпулентни бизнесмени, които не пропускат да демонстрират, че работят от близо с Борисов. Той пък се разграничава. Изобщо пълна каша. Проследете сделките в медиите, в енергетиката – опитът за влизане в приватизацията на ЧЕЗ, брожението срещу министър Петкова заради високи цени, които така и не се състояха. Уж се бяха разбрали да оттеглят оставката, а сега пак активират това искане.


Вероятно са разчитали на сурова зима, на пределно натоварване на енергийната система, на дефицит на тока и условия за спекулативни цени, но не се получи. Сега се чудят върху каква „криза“ да стъпят в претенциите си.


На всичко отгоре и тези от агенция ФИЧ взеха, че увеличиха кредитния рейтинг на БЕХ и сега върви надпревара кой е по-заслужил за това. Вижте обосновката на агенция, спомнете си как и кога се натрупа дългът на БЕХ и ще си отговорите.


Лошото е, че при тези добри външни сигнали, реформата буксува заради нерешителните ръководства на енергийните ни дружества и липсата на политическа подкрепа за радикални реформи. Реформите изискват здрав политически гръб, особено в първоначалната фаза, в която генерират недоволство. А сега се поставете на мястото на енергийния или всеки друг министър, ако той реши да пипа здраво – колко месеци ще остане министър? С тази „подкрепа“ от парламентарна група и игри зад кадър с работодателските организации и профсъюзи?   
Според слуховете кръгове около Цветанов и крупен бизнесмен от ДПС, чрез хасковско-приятелската схема за кадруване на Делян Добрев,  се опитва да овладее най-важните енергийни компании, парични потоци и фондове в сектора. Пречка ли е за тях министър Петкова, която е лоялна към премиера Борисов и политиката на кабинета?
- Както посочих горе – в ГЕРБ неминуемо ще се изправят пред избора какво да правят с партията след края на европредседателството – коалицията трудно ще издържи пълния си мандат. Самият Борисов не е вечен и рано или късно ще стане въпрос за приемник. Дилемата е дали той ще посочи наследника си /там изглежда фаворит е Дончев, който е добре приет/ и ще определи начина, по който да се изтегли, или ще му наложат приемник извън неговия списък.

Виждате, че правителството – Борисов, Дончев и Петкова, бяха бламирани от собствената си парламентарна група, която гласува заедно с БСП да забрани на правителството да води преговори с ЕК по процедурата срещу БЕХ и Булгартрансгаз, като задължиха енергийния министър да се съди с ЕК. Нищо, че шансовете за тежка загуба са почти стопроцентови. Тогава сработи тандемът с депутатите от БСП в рамките на енергийната комисия. Проблемът им е, че рано или късно ще трябва да понесат не само отговорността за наложените санкции и глоби от стотици милиони евра, а и за пропуснатото време за реформи, защото кадровите назначения не са на Петкова. Спомнете си, че същият „дрийм тийм“ остана непокътнат при служебния кабинет на Радев. Единствените, които пострадаха, бяха хората на Дончев и Петкова.


Парламентарната група спаси Добрев от оставката, която беше подал пред Борисов. Не е толкова трудно да се досетим защо депутатите на ГЕРБ около Цветанов „не си го дават“ и защо сътвориха юридически абсурд, като не гласуваха оставката му. Очевидно за много кметове и депутати са важни позициите, които той има в енергетиката. Виждате удивително взаимодействие с Таско Ерменков и Жельо Бойчев, което означава че има и транспартийни интереси.
Не зная, не съм силен в партийните анализи. За мен партиите са територия на несвобода и логически абсурди.
Фокусът на конфликтите от последните месеци е върху пазара на електрическа енергия. Можем ли да очакваме обаче изостряне на конфликта и на полето на газовите проекти и пазара на природен газ? Оперативното управление на "Булгаргаз", а сега и на по-важната "Булгартрансгаз",  вече изцяло е в ръцете на хора от приятелския кръг на Добрев?

- То и сега има напрежение при либерализацията на газовия пазар и въвеждането на новия входно изходен модел, който вдигна разходите на консуматорите. Получи се абсурдна ситуация Газпром да плаща до три пъти по малко за ползване на инфраструктурата, чийто оператор е Булгартрансгаз от българските фирми. Въпреки, че има пълното юридическо и търговско право да поиска ревизия на тарифните такси, операторът на мрежата мълчи.


В същото време, много политически олигарси дължат огромни пари на руснаците. Ако си спомняте, Газпром преведе близо 650 милиона евро за дялов капитал в дружеството Южен поток България. Значителна част от тези пари бяха „усвоени“ авансово, като се превърнаха в активи, контролирани или притежавани от политически олигарси. Сега парите трябва да се върнат, защото проект няма. Няма никаква случайност в активизирането на критиките на Радев срещу Борисов по темата общ бизнес и зависимости от корпулентни бизнесмени.  Президентът напомня на премиера, че Кремъл не е доволен и губи търпение.


Същите кръгове се мъчат да прехвърлят основанието за получените средства от Южен поток, към продължение на Турски поток през България, което се опакова под егидата на Газовия хъб Балкан. Но Кремъл вече няма нито пари, нито търпение, тъй като козовете за подобни проекти не са в София и политическото посредничество на българските политици не струва много. В схемата са включени президенти, премиери, министри, шефове на дружества и олигарси и пак няма нищо.


За това отговорните фактори у нас мълчат и пазят като „зеницата на окото си“ пазарните дялове на Газпром и не обявяват търгове за доставки извън Газпром. Няма как да се конкурираш с руския газ, защото на входа на България цената трябва да бъде минимум 40 долара по-ниска, за да компенсира различни видове скрити и явни привилегии, които руския газов монопол ползва. Не зная в какви среди се движат ръководствата на Булгаргаз и Булгартрансгаз, зная само, че със сигурност са избирани по политически, а не по професионални критерии. Иначе нямаше да оставят дружествата си толкова неподготвени за битката с конкуренти, щяха да ги превърнат в регионални играчи, като стъпят върху изключителната роля на страната като почти неизбежно посредническо звено. Вместо това губим повече от милиард и половина долара от непотърсени ползи и надвзети суми по договорите за доставка и транзит с Газекспорт. И всички мълчим, защото едни хора имат да връщат много пари, авансово усвоени за политическо посредничество.


Моята прогноза е, че ще докарат дружествата до границата на фалита и тогава ще ги приватизират, за да избият личните си дългове. Много е удобно да се прехвърля вината за несъстоялите се реформи на министър Петкова, която единствена не е в схемите, след като основната отговорност е на ръководителите на тези дружества, които не са нейни назначения.
Това не създава ли риск от блокиране на ключовия за страната ни проект за интерконектора Гърция -България? Ето и един факт - три фирми, нямащи нищо общо с енергетика и газ, обжалват в КЗК две важни обществени поръчки по проекта и отлагат реалния му старт за неопределено време. Какви интереси стоят зад това?

-  Без съмнение, дрийм тиймът искаше да овладее и този проект по време на служебния кабинет на Радев, но не се получи. Интерконекторът с Гърция изглежда не се вмества в нечии сметки, отново в контекста на дълговете, които трябва да се връщат и свързаните ползи.


Тъй като не могат открито да го бламират, защото това би предизвикало ураганна реакция от страна на САЩ и ЕС, се опитват да го направят подмолно през административни и съдебни хватки, използвайки странни и безизвестни фирми. Идеята е да забавят процедурите достатъчно дълго, за да не тръгне проектът през 2018 година. След това ще прехвърлят отговорността върху Дончев, Петкова и изпълнителната директорка и ще пренасочат този прословут един милиард на Булгаргаз през границата с Турция. От това имат интерес посредниците в бизнеса с Турция /знаете кои са политическите посредници/, както и свързаните с Русия кръгове. Турски поток е пресечната точка. Разбирам че информацията за това кои са политически и бизнес олигарси, които стоят зад странните фирми и жалби срещу процедурите в търга за интерконектора до Гърция, вече е в Брюксел и във Вашингтон.


Трябва да се знае, наши топ политици търгуват политиката на България срещу личните си дългове и благоденствие. Вместо да плащаме на доставчици, които се конкурират, за ток, газ, горива, ние финансираме чрез извънпазарни цени, тяхната власт и тяхното благоденствие.


Едни други „геополитически“ договорки допринесоха за спирането на Набуко, така днес искат да осуетят и този интерконектор, за да блокират реализацията на идеята на ЕК за газов коридор Север-Юг с газ извън контрола на Газпром. Забележете перверзията – „посредниците“ винаги изтъкват на преден план „икономически“ критерии, за да спрат един или друг проект за алтернатива на руските енергийни доставчици, но ви спестяват цялата картина, а именно, че зад кадър за Газекспорт има скрита държавна помощ /чрез субсидираните тарифи/ и монополно положение на доставчик /за доставките на газ и горива/.


Полша вече свърши своята работа не само с ВПГ терминала във Швиноусчие, но и с новия газопровод от Дания, по който ще потекат 10 милиарда кубически метра норвежки газ.


У нас се опитват да блокират входа на неруски газ през Гърция и трябва да признаем, че имат успехи. Не са само хард бариерите пред алтернативите на руския газ, т.е. отсъствието на преносни капацитети. Основните са „софт“– различни видове дискриминационни и административни пречки. Конкуретнтността на втечнен природен газ, който се разтоварва на терминала в Ревитуса до българска граница, се убива от допълнителните разходи, които стигат до 60 долара. Терминалът е натоварен под 50%, а преносната мрежа има достатъчно свободни капацитети, но поддържат забранителните разходи в угода на Газпром.


Как при това положение да тръгне реализацията и на терминала в Александруполис? Русия има изгода да откъсне региона от достъп до най-конкурентния сегмент на глобалния пазар на природен газ – този на втечнения природен газ. Още през това лято се очаква цените да паднат под газпромовските, по които купуваме. Турция пък има интерес всички газови потоци да преминават през нейна територия, което изостри съперничеството й с Гърция относно входа в Европа на природен газ от новите находище в Източно Средиземно море.


Друга причина родните „енергийни“ кръгове да не харесват интерконектора е, че процедурите са прозрачни и няма възможност за предварителни договорки - нито в доставките на тръбите, нито в проектното управление, още по-малко в изпълнителя на проекта. Това беше целта на проваления опит за смяна на българското ръководство на Ай Джи Би – да контролират и влияят върху поръчките. Не стана, поне засега.


Но искам да предупредя – проектът Ай Джи Би е стратегически за ЕС и САЩ и всеки, който си мисли, че може да прилага традиционните за българския бизнес трикове и схеми, силно надценява възможностите. Не става дума само за санкции.


Подозирам, че атаките срещу тандема Дончев-Петкова, между многото други мотиви има и този – да се атакуват прозападните министри, които подкрепят интерконектора Гърция – България и пречат на схемите.



Интервюто взе Галина Александрова

петък, 16 февруари 2018 г.

Дядо Добри - човекът който хората наричаха светец

Дядо Добри не беше само символ на добротата, на святостта, на отказа от материалното. Той светеше със своято обикновеност, с отрицанието на суетата и тщестлавието на света в който живеем.
Той беше избрал да бъде от човешката страна на Църквата, от другата бяха преситения и натруфен със скъпи одежди и символи на земната суета висш духовен клир. Той не ги критикуваше, просто правеше както смяташе, че е богоугодно.
Никога няма да забравя чувството, след като си се помолил пред иконите в Храма, на излизане да срещнеш истннски светец. Иконите ще забравиш, светецът не.
Дядо Добри направи повече за Вярата, за Надеждата и Любовта към Господа и към Човека отколкото целия Свети Синод взет заедно. Слава богу, че Патриархът се поклони пред тленните му останки.
Да, той просеше. В известен смисъл всички сме просяци, но се срамуваме да го признаем. Разликата е в това, което оставяме за себе си и в даването - кому и колко.
Той целувяше ръцете на децата, защото са ангели и пратеници на Господа, символ на непорочността и добротата. Колко от нас са целували ръката на собственото си, да не казвам на чуждо дете?
Сякаш идваше от друго време, за да ни напомни, че колкото и технологии и удобства да създаваме и ползваме, най-важното е човешкото уравнение и изборите, които правим - всеки ден, всяка минута.
Не, не назидавам, говоря със себе си - и виждам колко е трудно да бъдеш като дядо Добри, но колко е по-важно да осъзнаваш, че е потребно. По този път н
а терзания със сигурност ще си спомним за неговите напътствия да правим добро, защото Господ гледа.
Прекарайте през това духовно сито възторзите и паденията си през  деня - новините от екрана, "главните" герои и техните постъпки. Не се отчайвайте и съхранете себе си с мисълта за белокосия старец, за това, че смирението е Пътя.
Борете се и правете трудните избори, за да останете хора.
Ще мине време и разказите за него ще започнат да изглеждат като притчи, като приказки за един неземен човек. А той беше обикновен човек, който живя сред нас и ни докосна по начин, по който друг не го е правил, защото той беше живото доказателство за достъпността на висшите добродетили и божествената сила.


сряда, 14 февруари 2018 г.

Гугъл заплашва да блокира филмите на Навални в Ютюб, които разкриват корупция по върха

https://themoscowtimes.com/news/google-warns-navalny-over-sex-graft-investigation-60484

Поредното доказателство, че големите компании като Фейсбук и Гугъл стават все по-податливи на натиск от правителствата. Районен съд в Русия разпорежда на Гугъл да отстрани разобличаващите филми за корупция, включително последния, който разкрива взаимодействието между олигаха Дерипаска и вицепремиера и шеф на администрацията на правителството Сергей Приходко, в който се разкриват механизмите за взмаимодействие между Кремъл и олигарсите при реализирането на операции зад граница, включително при намесата в американските избори.
Под заплаха от блокиране на Гугъл, компанията предупреждава Алексей Навални да премахне съдържанието от канала Ютюб. Роскомнадзор - медийния регулатор вече нареди да бъдат остранени филмите на Навални.
Какви са изводите - мигрирайте в блокчейн базирани технологии, там властите са безсилни.
Такива филми у нас няма кой да направи. Вероятно защото няма корупция.
Изводите за Ютюб, обаче са стряскащи. Разбира се трябва да се прави разлика между Русия и ЕС, в която е България.

вторник, 13 февруари 2018 г.

Русия отново натиска за оръжейните лицензи - за предателството вече няма граници

Макар, че се надявам това да не истина, с това правителство , с този министър на отбраната, с този министър на икономиката - вече всичко вярвам че е възможно.
Признаването на правата на Русия над оръжия произвеждани по лиценз даден от времената на Съветския съюз е равносилно на предателство. Това не си го е позволявало нито едно правителство, нито на ОДС, нито на НДСВ - питайте Лидия Шулева, нито дори тройното правителство.
Какво обяснява сегашния нов опит - промяната в конфигурацията на правителството - намесата зад кадър на Доган-Пеевски, които след като не можаха да получат златните хапки от оръжейната ни индустрия сега търсят посредническа комисионна през Русия. Каракачанов е известен пасив на националната ни сигурност - сравнете боеготовността на армията при Ненчев и днес. Само движение надолу.
По-важното е, сигурен съм, че руснаците правят "обвръзки" т.е. разчитат на нещо, което ние много искаме - и това вероятно е продължението на Турски поток през България или Белене. И ни натискат на принципа - ако не кандисате за лицензите, няма Турски поток/Белене. Логиката в такъв подход е тотално сбъркан - те не могат с нищо да ни притискат,  освен ако зад схемите не се крие крупен олигархичен интерес. А това е повече от вероятно.
В същност какво толкова, ще ни вземат оръжейната индустрия, точно както ни взеха медиите, отбраната  - стойте в къщи и слагайте лайкове във Фейсбук и не протестирайте.
Това е по-лошо от робството преди 140 години.
Да напомня на "идиотите" - тези лицензи са с отдавна изтекъл срок. Не си спомням Украйна да има лицензи, или който да е било и да му пука.

Защо напускам Фейсбук?

От днес започвам да публикувам само в Стиймит. В известен преходен период /колко ще продължи зависи от обстоятелства извън мен/ ще продължавам да споделям написаното през ФБ и Туитър, но там ново съдържание няма да публикувам.
Още когато ми блокираха акаунта и достъпа до блога разбрах, че регулациите в тези мрежи са неизбежни и ще ограничат полезността им, като създават илюзия за значимост, докато властимащите успешно контролират медии и комуникационни канали. Нещо повече, прехвърлянето на енергията от реалния свят на действие, на съзидателност, на протести, на промени и неудовлетвореност във безопасния виртуален вариант с лайкове и постове е смъртна опасност за демокрацията у нас. Не само като общество, но и за всеки индивид, защото подменя ценностната му система и от фактор на промяната, го превръща неусетно във фактор на статуквото. Реформите са правят от спечелили избори и участващи в управлението хора, от обществен и уличен натиск. Само не говорете, че 80 процента от хората са неуки - нашата с вас виртуалност допринесе те да бъдат такива. Вместо да правим демокрация, да печелим избори, да печелим умове и сърца - кликаме във ФБ. Утре ще има избори и никой в дясно не е готов и няма никаква идея как да направи конкурентен продукт, да преодолее блокадата в медиите. Прокуратурата репресира много от тях, но това е допълнителен стимул и възможност, защото нейните действия са ялови. Цацаров е смешна фигура, която не трябва да плаши никого. Да, създава неудобства, вкарва в разходи, причинява много несгода, но е господин Никой. Утре, след като не е главен прокурор, кой ще си спомня за него като отделна личност, а не като част от Догановия пейзаж и кохорта на Кой?.
Тези 8 души вчера на протеста пред БНТ бяха моята линия на пречупване. Десет хиляди лайка не струват колкото едно рамо в битка, включително на улицата. Забравихме, че хората са сила, само когато са заедно не във виртуалното, а в реалното пространство, когато общуваш със съседа по квартал, по идеи, по ценност. Фейсбук имаше нужда да покаже, че ни владее, за да се продаде като цифри пред рекламодателите си. Те направиха бизнес с нашите вярвания, че всичко е честно и всяка дадена дума тежи, колкото когато е казано пряко в очите.
Ако не знаете защото протестът пред БНТ е важен да напомня - Кой? изпрати политкомисари да контролират обществената медия, другите вече са негови - през Красимир Гергов БТВ,  през рекламите Нова ТВ. Завзеха ТВ Европа, окупираха БиАйТи. Не, не става дума за кадифени ръкавици, вече действат грубо - забраняват предавания - Люба Кулезич и Хайд Парк не са истории от миналия век, а от вчера.
Отдавна контролират частните електорнни медии, при това по най-наглия възможен начин - не ги издържат със свои пари, а с кредити които не връщат от банки, което фалират, или от публични или евросредства. Изпращането на Кошлуков в БНТ ознаменува контрол върху обществената медия, която се издържа от нашите данъци. Атакуват брутално всеки бизнесмен, който се осмелява да финансира медии, които дават друга на Тяхната гледна точка. Арестуваха имущество на Иво Прокопиев, за да го изхвърлят от медийния пазар, като направят невъзможна издръжката на неговите медии. Утре може да атакуват и издателя на Сега, като разчитат на вечното сиромахомилство в българина - че мрази богатия и "онези са олигарси".
За какво са ми 5 хиляди приятели във ФБ и 5, 500 последователи когато не мога да ги убедя двадесет души, че си струва да отделят малко време да се присъединят към няколко момчета и момичета, които също имат по-добри неща да правят, имат деца, близки.
Ясно ли ви е, че има черни списъци в тези медии и хора, които не трябва да се канят?! Това е тоталитаризъм в действие по мярата на Тодор Живков. Не мога да оставя това на моите внуци и деца и няма, каквото и да ми коства. Стигнахме до там, че в руското посолство "одобряват" списъци на заслужили за да бъдат включени в Инициативен комитет за честване на Националния ни Празник !?- давате ли си сметка докъде сме стигнали с лайковете си и с отсъствие на реално протестно действие.
Както казах не съм на 20 години за да имам илюзии. Познавам механизмите на властта и публичния контрол. Не съм анархист, уважам институциите и имам търпение да изслушам всяко различно от моето мнение. Не мразя нито Кошлуков, нито Пеевски, нито Доган - просто смятам, че дейността им е вредна за мен и обществото, защото узурпират и обществената и личната ни перспектива.
Това което ме прави гневен е, че хората не намират връзката между своята бедност и несвобода и това че си остават в къщи и не протестират.
Отсъствието на реформи, корупцията във всяка нейна форма, особено тази която включва топ нивата на управление, е пряката причина за това да не произвеждаме и не разпределяме повече, да загиваме като нация демографски и като конкуретноспособност.
Не можете да смените властта през избори, защото те са тотален фейк и са под техния тотален контрол. Няма да получите нито електронно, нито машинно гласуване.  Няма да получите достъп нито до медии, нито до финансиране. И утре ще се възпроизведат чрез проекта на Слави или патриота от резерва Божидар Димитров.
Как ще прокарате тогава алтернатива, като си оставате в къщи и не политизираме младите? Медиите и комуникационните канали са тотално блокирани. БНТ беше поне някаква, макар и плаха възможност. Вижте колко опитомени днес са и ключовите публицистични предавания - кого канят в Панорама, в Още от Деня /за да няма грешка там лично Кошлуков гастролира/.
Когато преди много време ме поканиха да говоря по тема, която дори не беше толкова спорна, категорично поставиха условие, че имам достъп само ако до мен има опонент. Тоест идеите ми са крайни и екстремни и обществото може да ги узнае само ако ме неутрализират. Кое от това, зад което заставам е крайност? Или нормалността вече е толкова дефицитна, че се смята за екстремност, за отклонение от здравия смисъл.
Видяхте "разкаилия се" Кошлуков кой имаше като гост вчера - Богомил Манчев, който е сам и омайва, имайки пред себе си обслужващ, а не критичен журналист. Не става дума изобщо за журналистика, а за пропагандн анестезия. Колко са хората които ще се вържат на пълния с технически термини и данни негов говор и ще дадат "другата гледна" точка, че ядрената енергетика е тотално отрицание на съвременните тенденции, че е едниствения вид енергетика която няма завършена крайна сметка /нито по извеждане на блоковете от експлоатация, нито стотиците години в които се съхранява отработеното гориво/ и в сравнение с всички други енергийни източници нараства като цена на изграждане и цена на експлоатация. Да не говорим, че този "експерт" съзнателно пренебрегва разликата между базовата и маневрена мощност. Нали за това намалява износoа ни за Гърция и Турция, защото включиха на макс газовите си електроцентрали и произвеждат ток, който е по-евтин от нашия, в който изобщо няма газов микс. Да не говорим, че турските компании се оттеглиха от проекта Акуую защото няма кой да им даде кредит. Не е проблемът в това, че Манчев говори, а че няма балансиращо мнение.
За това беше нужно да бъдете пред БНТ - не за Кошлуков, не за мен, не за тези няколко души на които липсвахте като подкрепа, а за себе си.
За това започвам от нула - без ФБ приятели и последователи, защото ми създават илюзия за подкрепа и значимост, които нямам.
Вероятно ще изкористят постъпката ми като кажат, че го правя защото Стиймит плащат за съдържение. И това е важно, защото отделяме много време от личното си за да правим съдържание, да даваме другата гледна точка и да буним духа. Все с надеждата, че някому помагам и съм обществено полезен и да вярвам, че когато утре дойде време за борба ще бъдем заедно.
Не мисля, че някой е забогатял от участие в мрежи заради съдържанието което е поствал, нито, че това ще се промени в Стиймит. Но поне  е сигурно, че ползите ще бъдат за хората, които общуват и че няма да имам нужда от посредник, който да ни налага да гледам идиотски реклами, няма да финансирам Цурърбърг, нито пък ще се налага да чистя хиляди ботове и тролове, няма да ме блокират и най-вече ще отделя повече време на проекти за промяната. Най-вече няма да имам илюзиите, които съм имал във ФБ с хилядите приятели и последователи, които в деня Х ще бъдат заети.
Довечера пак ще мина в 18 30 часа пред БНТ за да стисна ръката на тези момчета и момичета /по възраст и дух/, които отказват да се потопят в общата сивота и безнадеждност.
Шапки долу за тях и за всички в цяла България които продължават да стърчат като хора и отказват да се примирят.