четвъртък, 29 март 2018 г.

Маневри около казуса Скрипал - България остава в изолация. Трусове в ГЕРБ

С поредица от изявления по казуса Скрипал Цветан Цветанов прехвърли отговорността за вземане на решението за експулсиране на руски дипломат на Борисов. Каза мнението си - което поставя ясно и изцяло темата за досегашните реакции, включително за бъдещите върху Борисов. Не за пръв път Цветанов играе "прозападния", а Борисов "мъдрия", но никой не е кандидат за "виновния". Борисов опитва сложна комбинация от маневри, които много наподобяват съвет от Кремъл - за да оправдае изчаквателната и колеблива позиция, започна да говори за предстояща световна война, за Армагедон, за милитаризация на политическия диалог у нас, на фона на който може да изпъкне неговото "мъдра" костенурска политика. Но този път трудно някой ще повярва. За това нещата няма да се гледат от гледна точка на съюзническите задължения, тоест като опасност от Русия за колективната система за сигурност, на които разчитаме, но не съм сигурен, че вече принадлежим, а в рамките на Съвета за сигурност към МС, там където може да се прави произволни смесици от "секретни" сведения и публични анонси, които да оправдаят сгънатата позиция към Русия.
При по-внимателен прочит на ситуацията и след като стана ясно, че дори за мекото решение за отзовававане за консултации на посланик Коцев, Борисов се е дърпал, става ясно, че решението за експулсация ще се вземе трудно, ако изобщо се вземе. Зависимостите на Борисов са преминали отдавна разумните граници и последното с което може да се оправдава са "националните интереси" и "международното положение"..
Премиерът вероятно ще приложи една или повече от следните хватки/
- първо ще продължава да твърди, че светът отива към война и ако изгони един руски дипломат /бъдете сигурни, че основания има в изобилие/ ще спомогне за това. След това ще се върне към любимия си рефрен, че няма достатъчно доказателства, въпреки че миналия петък специално е получил пакет от информация от британското правителство през Външно министерство. Това, че с него не се споделят цялата информация е функция на недоверието на съюзниците. Защото не за пръв път западните служби намират споделена с България чувствителна информация в Русия. В същност той получава чувствителна информация от Запад само по силата на поста си. Ако трябваше да получава отделен клиърънс щеше да бъде доста съмнително дали ще го получи.
- второ ще се оправдае с "трудните" коалиционни си партньори - т.е. интересите на България да има правителство са над тези на солидарността с НАТО и ЕС съюзници. Доста первезна логика, но типично Борисовска. Сидеров му помага с менторския тон към хората в обкръжението на премиера - нещо, което атакистът не би си позволил ако не говореше от името на Кремъл, а пък Борисов не беше в позицията на самопричинено послушание. Ако си зададете въпроса - кой в същност е Сидеров, че да определя българската политика към съюзнициет ни в НАТО и ЕС, ще се хванете за главата - той е господин 2 процента подкрепа, но ето вижте "тежи" не по силата на електорната си позиция, а защото не пропуска да се снима в руската Дума, с руски политици - изобщо е руския патриот в правителството.
- трето, Борисов ще се позове на "четките", които получи от руския и американския посланик. Посланиците Макаров и Рубин общо взето оцениха текущата позиция като правилна и приемлива. Да припомним какво каза посланик Рубин, което е доста странно като позиция на САЩ : "Отговорът на България по случая "Скрипал" е подкрепящ британската и европейската позиция, ние сме заедно в тази обединена позиция." Тоест отказът на България да се присъедини към експулсирането на руски агенти подкрепя британската и европейска позиция.!?!
- четвърто, на заседанието при Борисов на Съвета за сигурност по казуса, което предстои ще разчита на посланик Коцев да изведе тезата за катастрофичните последствия за българо-руските отношения от експулсиране на руски дипломати. Не мога да зная детайлите, но мога да ви уверя, като човек минал през този процес през 2001 година, че няма нищо катастрофично в това да изгониш агент под дипломатичско прикритие. Става постоянно, особено напоследък. Дипломатическото умение е в това, да оставиш лошата страница след себе си, а не да носиш тежестта на недоверието и на конфронтацията със себе си.
На този фон - смятам за преждевременно да се очаква Борисов да експулсира когото и да било. По темата Русия той взема еднолични решения в ГЕРБ, но целия удар ще се отрази върху партията, позициите и подкрепата, които има. Защото макар и популистка и "всенародна", тя зависи силно от потвърждението на прозападния и курс, а тази вяра силно се разклаща.
Както много пъти съм казвал - за Борисов ГЕРБ е помощен, на повикване, електорален инструмент. Обърнете внимание на канонадата, която идва от всички страни в Парламента и от президента - БСП, Сидеров, дори руския Воля. Слави Трифонов също бе мобилизиран. Това не е представителна извадка на настроенията в обществото, но с тази пробита евроатлантическа ГЕРБ, позициите на България като член на ЕС и НАТО са сериозно разколебани. Планът Решетников успя - в политическия истаблишмент проруския крен е толкова силен, че слабият и страхлив Борисов няма да посмее да изгони не дипломат от посолството, а и последния технически сътрудник.
Забравете за Шенген, забравете за еврозоната. България навлиза в мрачен и тягостен период.
Изглежда това е кармата на България в трудни и съдбоносни мигове да има слаби управници.

сряда, 28 март 2018 г.

Министерството на външните работи обезмисли членството на България в НАТО

Младият кадър на ГЕРБ във външно министерство заместник министър Георгиев, очевидно има още много да учи в дипломацията. Младостта не е порок, изнесеният от него проблем не е първично негов, той просто обслужва медийно позицията на Борисов и на съветниците му.
Страшното е, че тези люде дори не си дават сметка в какъв трап вкарват България.
Искали още доказателства. Да видим.
Докладът който Великобритания е предоставила изглежда достатъчен за 24 страни, за Борисов не е. Ако не са му дали пълната версия, сам си е виновен, не му вярват. Докладът е от 23 страници, в него, според британски източници, има много чувствителна информация. Ако човек не иска да намери основания да се присъедини, дори решение на британски съд няма да убеди. Ако Борисов не знае значението на думата доверие и солидарност, значи напразно е пропилял и своето и времето на народа, докато е бил на власт.
Господин премиер, когато съюзник иска от нас солидарност, и особено когато става въпрос за употреба на химическо оръжие - за пръв път от Втората Световна Война, истинският партньор не поставя под съмнение мотивите, доказателствата или целесъобразността на действието, което очакват от нас. Това е същността на член 5, макар и формално Великобритания да не се е позовала на него, като основание да търси подкрепа. България има достатъчно аргументи да се присъедини, особено ако си припомним базисни факти:
1.Установен е видът на химическото оръжие. Ако тук Борисов не вижда достатъчно доказателства, значи неусетно е станал по-голям капацитет и от най-големите ни съюзници или има достъп до различна или по-скоро насрещна информация от Москва.
2. Русия има и мотивите и ресурсите и миналите практики. Ако Борисов иска повече доказателства, значи е отсъствал от света през последните години. Да напомня поговорката, ако една птица изглежда като патка, кряка като патка и ходи като патка, значи вероятността да е патка е много голяма.
3. Това е война, да студена, да информационна, да пропагандна, която не НАТО, а Русия разпали. Всичко започна от Крим, но не свършва с Крим. Русия атакува тотално и навсякъде - и САЩ изборите, и Брекзит, на практика всички избори в големи и важни за нея страни, включително у нас са с нейно активно участие.
Да припомня ли плана Решетников и плана за спечелване на изборите, който той предаде на лидера на опозицията Нинова, с който сте запознат.
Господин Борисов, още не сте дали отговор срещали ли сте с него в края на февруари 2016 година? Може би там е заровено кучето и обяснението защо Ви е страх да се присъедините към съюзниците ни. Те очакват от Вас минимален жест - за да знаят, че ако утре агресията на Путин ескалира ще може да разчитат на България. Макар че, ако питате мен няма на какво да разчитат - след близо девет години Ваше управление - армията ни я няма, нямаме нито боеспособен флот, нито ВВС, нито служби. Ако не са партньорските служби да ни казват от време на време какво става у нас, ще си останем слепи. И това не е станало случайно, не е природно явление, а резултат на съзнателна политика на ментална капитулация, докато се хвалите с ниския дълг, стабилността и резервите.
Толкова сме слаби, че без съюзници ще вдигнем белия флаг в първите 24 часа на атаката срещу нас, още преди да могат да ни помогнат. И пак разчитаме на съюзниците, които днес пренебрегвате.
Солидарността се разбира като автоматично действие, без нужда от кандърми, особено когато 24 страни реагират по един и същ начин, а не да се прави преглед за достатъчност на доказателствата, в които като меню да си избираме какво да поръчаме и какво да вземем. Автоматизъм на подкрепата и доверие - без тях - няма нито НАТО, нито ЕС.
С това си действие Вие извадихте ментално България от съюзите в които членувате.
Зная много, дори повече отколкото ми се иска, за механизмите за обвързване на българския политически елит чрез корупция от Москва, зная и за свързаността с руските специални служби
Да попитам тези "мастъри" на дипломацията, какви доказателства получиха от Ердоган, за да експулсират осемте негови политически противници, за които няма сведение дали са живи или не? Действахте автоматично, щом Ви го поиска "приятеля Ердоган", по "висши" политически съображения, такива каквито не смятате че има в апела на Великобритания?!
Какви доказателства получихте от Путин, че Русия няма нищо общо с убийството на Литвиненко, на Березовски, на Глушков, в отравянето на Ющенко, а сега незавършеното убийство на Скрипал и невинната му дъщеря? Но този Ваш комсомолец във МВнР вярва, защото изборът на пронатовската, проевропейската ви партия е за солидарност с Путин - да, както и да го увъртате, до там докарахте нещата. Като махнете всички медийни опаковки и политически заклинания остава точно това - про-путинска ГЕРБ.
Самият факт, че единственият посланик у нас, който Ви защити е руският!? Това казва всичко.
Ако има нещо за което да се критикува Тереза Мей е, че очаква солидарност, а не предприема достатъчна ярки стъпки за противодействие на руската инвазия. Оказва се - Кеймбридж Аналитика е съдействал за Брекзит, а това е официална политика на правителството на Мей - ето тук виждам двуличие. Да се откаже Мей от Брекзит, защото е под руско въздействие. Това е "мъжки" разговор със съюзник.
Да изгонят руските олигарси, защото проблемите ни не идват от руските агенти в посолствата, а от тези извън тях. И ако Британия не иска да се лиши от руските пари, защо Борисов да бъде различен? Ето този аргумент трябваше да изтъкне младия Георгиев.
Нека припомня, че само идеологически заслепен човек може да приеме, че на този етап от разследването може да има "достатъчни доказателства за вина" и осъдителна присъда от британски съд. Още по-идиотско е, че дори и да има такава - както беше по казуса Литвиненко, - Москва пак не даде Луговой, а го назначи за депутат - като награда за свършената мокра поръчка.
Ако не виждате "местни" доказателства за да изгоните руски дипломати агенти - значи ДАНС е руска служба. Защото целия свят знае - за работата на руските спец служби у нас и от нас в региона. Това което редица западни наблюдатели казват тези дни - броят на руските агенти у Вас е толкова голям, но не в посолството на РФ, а в българския топ политически елит, че ако тръгнат да разплитат чорапа, трусът ще бъде непоправим - президент, премиер, прокурор, вицепремиери, лидери на парламентарни групи - агенти на руско влияние. Дори да преувеличават, това е репутацията на България под Ваше управление.
Да, Гърция може да си позволи да прави каквото си иска, но тя няма зад гърба си историята на кандидат 16-та република на СССР и на тотална сервилност спрямо руските интереси. Дори Орбан и Земан не си позволиха да се раграничат от Запада.
Ето пример за свързаност чрез корупция между България и Русия. Христоматиен.
Изобщо запомнете политици от ГЕРБ, ще се удавите в този казус и единствената причина да оставате на власт е инерцията.

понеделник, 26 март 2018 г.

Дипломатически вариации на тема - има ли агенти за гонене у нас?

Въпросът за точната "вакса" в изборите, които правим като страна в битката между ЕС и Русия на дипломатическото поле, е винаги актуален. Редица западни авторитетни медии твърдят, че сме щели да се присъединим към солидарните действия на повечето членове на ЕС и НАТО към руската заплаха, като или приберем своите дипломати и/или изгоним руски дипломати, които злоупотребяват с дипломатическия статут или казано по друг начин - занимават се с неприемливи за приемащата страна действия. Щом толкова авторитетни медии твърдят, че ще участваме в общата кампания "да изгоним руските разведки", значи имат своите основания - някой достатъчно високо твърди това. Не за първи път изпращаме различни сигнали на различни институции - вероятно в частни разговори говорим едно, в публичен план друго, едно душата иска, друго може.
Нека направим разлика между различните равнища на дипломатическа реакция, които Борисов съзнателно или несъзнателно обърка. 
По-лесното и с по-малки последствия за двустранните отношения, защото като правило няма реципрочни действия, е отзоваването на посланика ни в Москва, както и на други дипломати след отзоваването на посланика на ЕК в Русия. В момента отношенията ни с Русия не са нито толкова интензивни, ни толкова съдържателни, да не могат да "издържат" един символичен жест. Формулата е за "консултации", но може да продължи дълго.
Борисов обаче отказа да отзове българския посланик от Москва, докато не получил доказателства. Без да уточнява какви точно доказателства иска. Нали е голям експерт в подобни престъпления? Няма исторически запис изобщо да има понятие от разследване на атака с химическо оръжие, но това е Борисов, който всичко знае, може и най-вече говори.
Това което, пак по сведение на същите международни медии, е второто по-силно ниво на реакция е изгонване на руски дипломати, което с голяма вероятност, носи риск от ответна реакция спрямо български дипломати в посолството ни в Москва. Но посланикът остава. Преживях това през 2001 година и мога да кажа с увереност, най-трудна е атмосферата на неизвестност и на очакване, след като фактите станат известни. Веднъж взети тези решения, нещата си вземат своят логичен курс. Помня, когато ме викнаха в МИД за да връчат ответната нота, нещата бяха без особени емоции. Просто работа. 
И тук обаче, Министерството на външните работи и Цветанов - алтер егото на Борисов - заявиха, че няма да се гонят руски дипломати, защото нямало данни от ДАНС, че се занимават с непозволена дейност. Пак "балансират". 
Да погледнем какво казват данните от медиите?
Първо, бяха изнесени сведения за намеса на агенти на ГРУ, базирани в София в опита за преврат в Черна гора и действия насочени към дестабилизацията на Македония, част от които се предполага че продължават и в момента. Това, че работят от София срещу съседни страни не означава, че не работят срещу България. Напротив, значителна част от дейността на руското разузнаване в Македония, например е срещу разведряването в българо-македонските отношения и срещу членството на страната в Македония - отново български национален интерес.
Второ, беше уволнен тихомълком висш кадър в ДАНС, не защото е разкрит от вътрешните системи, а по сведение на западните ни партньори. Беше изнесено и с кои служби е работил и контактувал. Няма да правя аналогии с 2001, нито с 2014 година, когато беше "учтиво" помолен руския посланик да изпрати обратно в Москва свой сътрудник. Но нещата не са много много по-различни.
Трето, авторитетният "Уол Стрийт Джърнъл" в разобличителна статия разкри, че ДАНС са разкрили документ на агенти на руското разузнаване, които те са връчили на шефа на БСП план за спечелване на изборите, в който са разписани стъпки и действия, включително ресурсното обезпечение. Ако това не е намеса във вътрешните работи, здраве му кажете. Във всички тези случаи има намесени агенти с дипломатически паспорти.
Мога да продължа и то само по открити източници. Не съм наивник. Със сигурност има и други дипломати от други посолства, които се намесват във вътрешните ни работи. 
Думата е за способността ни да се защитим и да ходим изправени.
Едно е да кажем на госпожа Мей, че веднага след като изгони от Великобритания руските олигарси, ще повярваме, че този път е различно от времето, когато Камерън се гневеше на Путин по казуса Литвиненко. И накрая излезе едно огромно нищо.
Какво казва и иска от нас британския премиер, обаче, няма отношение към собствените ни отговорности за защита на националните ни интереси от заплахата, която руските олигарси и агенти у нас представляват за общата сигурност на ЕС и НАТО.
Това, което господата Борисов, Цветанов и Захариева казват, че нямат сведения за противостатутни действия на руски дипломати е плод на свръхпредпазливост и фалшива целесъобразност, ако щете на политическа преценка и избор, а не на обективна реалност и потребност.
Проблемът е, че с мълчанието си и криворазбраната "балансираност" те стават съучастници в ерозията на българската държавност и национална сигурност. Първенците ни не могат да вземат решение за експулсиране на руски дипломати, защото с голяма вероятност това означава, че Атака и ВМРО ще напуснат коалицията и ще се присъединят към отбора на БСП, ДПС и Решетников. Но къде свърша границата на компромисите и каква е гаранцията, че ако утре се изправим пред открити битки и трябва да се неутрализира руската пета колона и паравоенни формирования, а те са факт, пак Атака и ВМРО няма да блокират правителството в усилията му да реализира дори минималния обем от мерки по защита на националната сигурност, на солидарните действия и съюзническите задължения? 
Дори "атлантиците" в ГЕРБ попаднаха в капана на шизофренната българската политика - едно да говориш, друго да вършиш. И от него няма измъкване. 
Това правителство е обречено - за добро.


сряда, 14 март 2018 г.

Bulgaria Analytica Предупреждение : Нови твърди санкции срещу Русия са неизбежни, както и бойкотът на Световната купа


Един бърз моментен анализ на вероятния резултат от срещата на Съвета за национална сигурностна Обединеното кралство, председателстван от британския премиер Тереза ​​Май днес, относно санкциите срещу Русия, води до мрачно заключение и нещо повече от просто военна реторика. Членовете на съвета вероятно за пръв път ще изпитат отслабването на геополитическата позиция на Великобритания след Брекзита.
Докато координираният отговор на НАТО - Великобритания все още може да се позове на член 5 - е първият и предпочитан вариант - координацията на ЕС е от съществено значение, тъй като по-ефективните отговори са отвъд военния спектър - в това, което Путин най-много го боли - парите и възприятията.
Бойкотът на Световната купа в Москва изглежда почти неизбежен. Не мога просто да си представя как отборът на Англия играе футбол "както обикновено" на стадиона в Лужники, като Лондон се преструва, че спортът е за един мирен свят. Ако англичаните напуснат - други ще ги последват  със сигурност - просто неизбежните знаци на солидарност. И това ще бъда края на първенството като световно.
Използването на нервен агент срещу мирни граждани е очеваден акт на война, който може да завърши в съда в Хага като престъпление срещу човечеството. Шансовете на Русия да забърка като отговорни трети страни (Украйна!?) в този чист продукт на собствените и химически лаборатории - са нищожни.
Западът бързо се приближава до червената линия - никакви компромиси с Москва - или Путин, или ние.
Това не означава непременно предстояща война с Русия, още по-малко директен военен конфликт в Европа. Западът ще спечели лесно и без война - просто трябва да дочака колапса на Путин под собствената тежест на корупцията и неефективността.
Шансовете Кремъл да се реши на изпреварващ удар и да предизвика ядрена размяна, не трябва да се пренебрегва, но не са нито доминиращи, нито нарастват. Руската военна заплаха е силно преувеличена, включително способността да се нанесе пръв удар.
Въпреки това Путин може да бъде изкушен да ангажира чрез проксита американските войски в Сирия - ако Вашитенгон реши да нападне лоялистите на президента Асад в Дамаск, но и тук шансовете за успех не са високи, още повече, че в уравнеинето ще участват и Израел.
Западът разполага с много пространство за маневриране и за прилагане на по-твърди варианти на сдържане на Русия,  включително чрез радикално ескалиращи санкции срещу олигарсите и пълно замразяване в отношенията с Москва.
Едно нещо е сигурно - Путин ще става все по-агресивен и радикален особено при тестване границите на уязвимостта в слабите звена системите на ЕС и НАТО, както и на Балканите, така и в Черно море. Не толкова в Прибалтика. Господарът на Кремъл вече явно чувства, че захватът върху властта му отслабва и леталния изход е наблизо.
2018 година. ще остане
в световната история.

Сделката за ЧЕЗ невъзможна в сегашния си вид

Последният човек съм, който ще отрече правото на госпожа Гинка Върбакова и Инерком да станат собственици на българските активи на ЧЕЗ. Радвам се всеки път, когато български предприемач направи голяма крачка и смени лигата, в която се състезава.
Нито ме притеснява, че КЕВР няма да има лостове за да регулира и контролира дейността, макар че не трябва да се залита в краен оптимизъм. Да, напомня само, че по-голяма част от правомощията на КЕВР са пост фактум - т.е. белята може да се направи и чак след това да се предприемат спешни и коригиращи действия.
Ако питате мен това си постоянна мина под правителството и България.
Това е смисълът на регулаторните правомощия на КЕВР, не да бъдат управляващи и да заместват мениджмънта.
Но сделката е невъзможна, без обществено разбиране и приемане, поне в частта прозрачност и видимост на рисковете за обществото.
На първо място, не мога да си затворя очите за очевидния факт, че от това което се представя като структура и модел на сделката, госпожа Върбакова не е нито мажоритарен, нито дори контролиращ собственик. Както посочих, размера на средствата под нейн контрол са нищожни на фона на средствата, нужни за придобиване на активите, за купуване на акциите на миноритарните собственици, за изплащане на изискуемия кредит към ЕБВР, за инвестиции и обортни средства. Не става въпрос за активите, които тя може да заложи за да изтегли кредит, а за новите методологии за оценка на кредитните рискове, които са в сила от началото на 2018 година. Няма банка нито в България, нито дори сега в Европа, която да приеме този риск за да финансира сделка, която съвокупно отива над 700 милиона евро от базата, от която стартира госпожа Върбакова и Инерком. Това е сигурно.
Следователно, зад кадър има хора, които гарантират с лични или корпоративни средства тази сделка пред банките, за да ги освободи от кредитния риск. Но остава репутационния риск и съмненията за задкулисие, които ВИНАГИ имат за резултат субоптимално управление на подобни придобивания. Едни пари вместо за инвестиции и развитие на компанията, отиват за смазване на нечии джобове.
А сега нещо за КЕВР - какво може и какво не може. Номинално на регулатора му е все тая, за колко и кой придобива, ако новата компания Инерком успее да изпълни лицензията си и потребителите си получават своето. Но не може да не се интересува от ключови и свърхрискови фактори по сделката, които могат да поставят под заплаха възможността на Инерком да изпълнява функциите си на собственик и притежател на лиценз. Примерно - при обемите на декларирана печалба и ниво на дивиденти на компаниите на ЧЕЗ за последните години, от които ще трябва дасе погасяват кредитите по придобиване, няма как Инерком и кредиторите да бъдат спокойни. Съгласете се, че е странно как компания без никакъв опит ще може да генерира по-големи печалби и дивиденти от прегорялата в битки ЧЕЗ в България?
Идиоти кредитори също няма - тогава - или настъпва събитието Х и реалните кредитори стават реални собственици или ..... компанията Инерком фалира и банките назначават синдик. Колкото и ефективно и бързо да реагира КЕВР, той не разполага с паралелен мениджърски ресурс и готовност, които да осигурят и най-вече да гарантират непрекъсваемо и безпроблемно функциониране на пренос и търговия с електрическа енергия за над 2 милиона потребители.
Докато КЕВР установи проблема и предпише мерки минава време. Така, че не разчитайте на КЕВР - поне не така "ен гро", както се спряга в медиите.
Освен това забравете, че някой ще допусне държавата в сделката на Инерком, нито че има смисъл от това, защото няма съмнение, че притчата за държавата и нейното участие обслужва по-скоро медийни цели, за да даде индулгенция на агентите на сделката пред обществото. Предложението на БСП пък за национализация е толкова абсурдно и далеч от прагматичната полезност, че дори няма смисъл да се тълкува - нито могат, нито ще го направят, нито знаят за какво иде реч. Те там са по по-едрия, макро мащаб, но нямат никакъв опит в детайлните проекции на подобни сделки по придобивания, защото ако изпълним техния сценарий или ще стигнем до загуби на стотици милиони или до дело за държавна помощ в ЕК.
Толкова са объркани предложенията им в тази плоскост, че не си струва да се говори.
За това препоръката ми към госпожа Върбакова, за да не загуби тези 5 милиона евро гаранция, е да си каже за какво става реч и кой е реалния собственик. Ако не е за казване, да го смени, ако не може да го смени да се върне към основния си бизнес.
Нямам илюзии, че ще го направи. За това не очаквам и сделката да се състои.

Фактор: Сянката Хезбулах в съдебната зала - снишаването на българското правосъдие

Преди три месеца бе направен поредния опит за реално навлизане на съдебния процес по атентата в Сарафово в режим на реална работа. Отново с променлив успех. Единственото сигурно върху което можем да се спрем е обвинителния акт, който разкрива важни страни за взаимодействие между политика и съдебна власт у нас, между професионализъм и политическа целесъобразност. 

Най-големият абсурд в обвинението е, че то е повдигнато срещу конкретни индивиди, без изобщо да се потърси системният маркер или принадлежността им към организация. Внушава се версията за поредните самотни вълци, които на своя отговорност, със свои сили и средства са замислили, подготвили и осъществили терористичния акт.

Забележете, и двамата министри на вътрешните работи по време и след атентата - Цветан Цветанов и Цветелин Йовчев - еднозначно известиха света за това, че разследващите разполагат с доказателства за 

съпричастността и отговорността на Хизбула

 Създадени са очаквания и нагласи в световното обществено мнение и роднините на загиналите и пострадалите, които сега вземат съвършено друга посока.

Ето и конкретните думи. 

Цветан Цветанов: " Установени са три лица, съпричастни с атентата. Две от тях са живели в Ливан от 2006 г. Те са принадлежали към военното формирование на "Хизбула". Финансирането на операцията е било проследено до Ливан". Това е казано още 2012 година. 

Доказателствата на българското разследване на атентата дори доведоха до това ЕС да включи военното крило на "Хизбула" в черния си списък.

Цветелин Йовчев: "Има ясни следи, че Хезбулах стои зад атентата в Бургас". Това е казано през 2013 година, като оценката си министър Йовчев потвърждава и след като ЕС включва организацията в списъка с терористични организации.
 
Разбира се, българските официални лица си запазиха правото на ревизия на оценката, като функция на разследването, което се води от прокуратурата.
И така до втората половина на 2017 година и сегашните развития около делото, когато главният прокурор Сотир Цацаров заявява, че няма как да се свържат атентаторите с Хизбула. Доводите са изключително "правни" - прокуратурата можела да повдигне обвинения само срещу конкретни лица!? Сякаш няма организирани престъпни групи, мрежи и организации, сякаш и сега няма терористични организации, доказаната принадлежност към които е достатъчно основание за повдигане на обвинение.
 
Това, според Цацаров, била логиката на наказателното право "навсякъде по света". Сякаш живеем с него в друг свят.

Но нека се върнем към причините за промяна в позициите на българската държава и доминацията на тезата на прокуратурата, която както вероятно не е толкова нейна собствена теза, колкото 

внушена отвън

Първо, твърдението на обвинението, че престъплението в Сарафово е достатъчно разследвано и изяснено с разкриването на конкретните лица атентатори, без да се разкрият мрежите от ресурси и влияние, които са използвани и са част от отговорността, са меко казано странни. Разбирам притесненията на прокуратурата, че вкарването в съдебния процес на Хизбула като отговорна организация, усложнява в пъти задачата на обвинението. Но без разкриване на системната логика в това престъпление, няма правосъдие. Нито едно от обвинените лица не би могло да реализира и една стотна част от стореното, без да използва мрежите на тези терористични организации, без да действа като част от тези структури. Не става въпрос само за оръжия, взривове, паспорти, но и цялата логистична и комуникационна преди, по време и след престъплението, включително изтеглянето от България на двамата заподозряни - ливанеца с австралийски паспорт - Мелиад Фарах и ливанеца с канадски паспорт - Хасан ел Хаджи Хасан. Това, че се крият в Ливан и ливанските власти са безсилни да изпълнят съдебната поръчка, не е паднало от небето, а е работа на Хизбула. Това, което Цацаров казва е вярно само в частта, в която винаги в световната история, когато искат да скрият "гората" на престъплението, извеждат на преден план отделни личности, като им придават свръхестествени сили. Няма значимо престъпление или терористичен акт в Европа, в който зад конкретните извършители да не се търсят и намират организатори, подбудители, финансиращите структури, ръководителите и други заинтересовани страни.

Второ, за мнозина няма да има съмнение, че промяната в позицията на българската страна, изразено през обвинителния акт на прокуратурата, отразява близкото взаимодействие и свързаност между българската и руска прокуратура, която действително отразява външнополитически 

интереси на Кремъл 

в този регион. А Хизбула е съюзник на Москва в Сирия и в целия Близък Изток. Трудно е да се предположи, че мотив може да бъда някакъв интерес, който българската прокуратура отразява от Иран - прекалено отдалечена и "тънка" е нишката на свързаност между София и Техеран.

Нормално е българските политически представители да се изказват внимателно по темата Хизбулах, но има граници на съобразяването и нюанси в публичните оценки, които не могат да бъдат пренебрегнати. Както се казва, всичко е в детайлите.

Защото става въпрос за атентат на българска територия, за идентификация и терапия на рискове за сигурността на българските граждани, които не могат да бъдат заметени по височайща целесъобразност. Ако Хизбула и нейните атентатори са имали дързостта да убиват еврейски граждани на българска територия, това вече не  е работа на отношенията между Израел и Хизбула, а наша работа, защото Сарафово е наш дом и ние сме гарантирали гостоприемство и сигурност на туристите. Да не говорим, че загина и български гражданин, а 40 души са ранени. Това ни прави още по неотменимо и пряко засегнати.

Истинските служби и правосъдие преследват дръзналите да ни ударят на наша територия навсякъде, докато не получат възмездие. Абсурд ще бъде, ако българската прокуратура, предпочете да се занимава с дипломатически опаковки на тезите си, а не с оценката и наказанието на престъплението в неговата цялост. Ако не преследвате системата в организацията на този атентат и не посочите организацията, как може да сте сигурни, че пак няма да го направят. Утре ще бъдат други лица, други схеми, но мрежата зад тях ще си остане същата. Защото това не е битка на отделни личности в Ливан с Израел - те не атакуват нито израелските нито българските въоръжени сили, а мирни беззащитни граждани на българска територия. И сега българската държава чрез своя съд и прокуратура се правят на разсеяни за източника на опасността!?
Дължим го на паметта не само на петимата граждани на Израел и на българския граждани, но най-вече на тези, които

 не трябва да загиват в бъдеще

 Близкият изток, с който сме съседи, ще остане източник на заплахи и опасности за сигурността на българските граждани, но те не се терапират със "снишаване" на българското правосъдие.
Още повече, че Хизбула разширява присъствието си не само в България, но и в целите Балкани, а заедно с това нараства и рискът от нови терористични атаки и активиране на много "спящи" клетки. Мотиви винаги ще има - всяка нова ескалация на напрежението в Близкия изток с участието на Хизбула е повод за стрес на нашите служби за сигурност. 
За това българските институции, българската правосъдна система, българските граждани трябва да имат ясното съзнание за реалните рискове за националната сигурност от липсата на последствия от съдебното дело за атентата в Сарафово за военното крило на организацията Хизбула. 

петък, 2 март 2018 г.

Единственият въпрос - дали Путин ще се ограничи само с газова война срещу УКайна

Русия обяви поредната газова война на Украйна и по дефолт на потребителите в ЕС, които разчитат на транзит през нея. След решението на Стокхолмския арбитражен съд, който осъди Газпром да заплати нетно 2,6 милиарда долара на украинската страна във връзка с договора за транзит, Москва излезе извън кожата си. Тя не само отказа да изпълни решението на стокхолмския съд, към който сама се беше обърнала за да разреши спора с Нафтогаз и Укртрансгаз, но и отказа да достави вече платени и договорени количества от природен газ на Нафтогаз. Заместник шефа на Газпромекспорт Медведев дори си позволи да ехидничи, че "яйцата по Великден струват по-скъпо", в смисъл искате газ в средата на зимата, ще плащате повече. В Украйна обаче използваха годините за да натрупат буфер за реагиране и сега, дори пълно прекъсване на доставките, ще се отрази в намалелние на температурите на топлоподаването и съкращаване на до 10 процента на потреблението.
Времето, в което се обяви  решението на Стокхолмския арбитражен съд относно спора "Нафтогаз-Газпром" не може да бъде по-неподходящо за руския президент - само две седмици преди президентските избори. То не бяха санкции, не бяха загиналите в Сирия, не бяха неприятности у дома и срива в жизнения стандарт и масовото недоволство, включително в сферата на сигурност,  та сега и публичното унижение на загуба в международен съд.
И Путин реши да рискува като играе ва банк - без оглед на последствията, защото е ясно, че ще има такива и то огромни. Вчера той дрънка с виртуални оръжия и плаши Запада, а в същност тези, които искаши да впечатли бяха неговите собствени съграждани.
Днес де факто нареди на Милер да обяви пълна газова газова война на Украйна, за да спаси репутацията си и се покаже като твърд лидер пред избирателите си. С този ход той на практика обрича не само "потоците", но и изобщо щансовете на Газпром да съхрани позициите си на европейския газов пазар. Защото не става въпрос само за транзита през Украйна, а и за реверсивни доставки през Северен поток за Украйна.
На Алексей Милър е наредено да анулира незабавно всички договори с Украйна - включително договора за транзит, и отново в средата на зимата при най-ниските сезонни температури. Това не може да бъде изненада, поне не за хора преживяли предишните прекъсвания на газовите доставки.
Не и за българските политици и шефове на газови дружества.
Въпросът е, че благодарение на тоталното пренебрежение на българските газови дружества към диверсификацията, София отново е поставена пред почти стопроцентна зависимост, без никакви алтерантивни договори за маршрути и доставчици.
С отказа си да изпълни неизгодно за нея решение на международен арбитражен съд, Москва да факто зачеркна логиката в изпънението на решението на аналогичен съд по делото на НЕК с Росатом, по който платихме над 600 милиона евро. Излилза, че щом нещата са в нейна полза, решениета са валидни, щом не са, както в случай по делото Юкос и Ходорковски, негативни, следва отказ.
Това поставя поредното изключително тежко предизвикателство пред българското председателство на ЕС, защото преговорите с Русия в тази сфера не са му силната ни област. От думите на Милър, който е само говорител на Путин, следва, че Москва незабавно прекратява всички договори с Украйна, включително договора за транзит, което на практика поставя всички европейски компании и потребители, които разчитат на транзита през Украйна - пред тотална неизвестност.
Поне четири западни компании бяха предложили на Булгаргаз през последните три години, да сключят договори за доставки при извънредни обстоятелства, които с времето можеха напълно да заместят доставките на Газпром за да не треперим от капризите на Кремъл. Такъв сега има само с ДЕПА, но пък гръцката компания няма значителни количества газ. И сега сме отново в положение партер. По наш избор.
Путин е под огромен натиск да обясни на руския народ - защо да гласуват за него след като всичко около тях се променя в негативна посока.
За това се очаква руския президент да става все по-агресивен и ирационален.
Въпросът е дали ще се ограничи само с газова война спрямо Украйна.
Заедно с руския патриарх от Москва пристигна нова честитка за националния ни празник 3 март - заплахата от прекъсване на доставките и нова студена зима. Братски чувства казват.