Дадох това интервю за Фрогнюз за да осветля рамките на възможното от срещата между ПП и ГЕРБ.
Натискът от западните ни партньори е значителен, защото формалното предимство на евроатлантическите партии не ражда предметно сътрудничество по въпросите на мира и войната. Партньорите ни искат предвидимост, но полето на единодействие е много свито. ГЕРБ е новата партия на милионерите и за тях е по-важно да гарантират достъпа си до власт за да обезпечат и съхранят богатството си и сигурността си.
Евроатлантизмът за тях няма сравнима ценност с корупционния модел.
Господин Василев, миналата седмица по предложение на БСП на първо четене бе прието връщане на хартиената бюлетина. По-рано обаче НС реши да позволи изпращането на военна помощ за Украйна - основна разделителна линия между ПП и БСП. Възможно ли е левицата да търси мъст?
Категорично не. БСП искат да останат фактор в НС, тъй като представителството им в парламента е ниско. Могат обаче да бъдат фактор с игри, които да им отворят пространството. Правят това, което правиха ДПС.
Понеже няма друг начин, за да запази лидерството си, Нинова трябва да предложи нещо на своите хора и единственото е власт и позиции. Това е едната история.
Още през 2016 г., когато Решетников като дойде у нас и се скараха с Нинова, той каза, че както е тръгнала работата, левите не са единствените приятели на Русия. Така могат да работят с ГЕРБ, както си искат. Връзката с Русия е ключова за електората на БСП.
След като левицата не успя да си възстанови добрите отношения с Москва, ГЕРБ дадоха на руснаците това, което нито един от левите не можа - “Турски поток”. Путин не е идеолог. На него му трябва да дава пари и да получава това, което иска. Това е бизнес. Нинова започна да линее от гледна точка на възможността да капитализира някакъв ексклузивитет. Тя де факто е изолирана и няма никакви контакти с Кремъл. Вкараха и “Възраждане”, която да яде от електората й. Затова тя се втурна в по-радикална защита на прокремълски позиции. Започна да копира “Възраждане” и отиде в полето на маргинализацията. Рискува да загуби електората си, който е повече в центъра.
Какво очаквате да се случи на срещата между ПП и ГЕРБ утре? Има ли смисъл от нея, след като от партията на Кирил Петков категорично заявиха, че няма да подкрепят правителство с мандат на ГЕРБ?
Има смисъл. Тази среща между ПП и ГЕРБ става след доста силен натиск отвън, защото е война и никой не иска да губи време. България е много важна страна, изключително важна. Основен епицентър на събитията е Черноморския регион. Евроатлантическите ни партньори искат по-голяма предсказуемост.
Тук се получава парадокс - въпреки че евроатлантизмът доминра в Народното събрание. Оказва се, че едни малцинствени групи, които са проруски, могат да влияят кардинално върху способността на страната ни да реализира съвместими с НАТО и ЕС политики. Това кара нашите партньори да натискат.
Скептик съм не от гледна точка да се взаимодейства, защото има доста области, в които могат да го направят двете партии. Проблемът е друг - че ГЕРБ имат двойна дъно в политиката си - видима част, при която са готови да са евроатлантици, и лицемерието, при което прокарват хартиени бюлетини, правят изменения в законите, които не водят дори до нещо, което да прилича на реформа. Освен това се оформя продължение на “Турски поток”. Путин и Ердоган правят енергиен хъб, който изисква нови линии и капацитети през България. Той не може да остане без участието на България.
Тоест внимателно трябва да се следят и действията на служебния кабинет в тази посока?
Точно така. На Борисов му е изгодно да има безвремие и безвластие, да управлява кабинет на Радев и да се реализират такъв тип политики. Това притеснява нашите партньори. За ГЕРБ корупционната котва в развитието им личното им благополучие е много по-важно от геополитическите ценности и това е голямата беля.
интервю на Джесика Вълчева