понеделник, 21 юли 2014 г.
Fasten your seat belts - Putin will rock the world before he goes
Събитията около трагедията с малазийския самолет променят кардинално обществените нагласи на Запад и в света, което ще принуди правителствата на страните от ЕС и САЩ да предприемат дълго отлаганите сурови мерки срещу Русия.Те са неминуеми, макар че има още пространство за приключване на последните сделки, преди да е "хлопнало резето". Формално може да се изчака някакво заключение на международен орган, но обществеността вече е посочила "виновника" - президента на РФ Владимир Путин.
Тъй като няма полезен ход е най-вероятно руския президент да стане още по-агресивен, което само ще задълбочи кризата и направи изходът от нея по-тежък за руските компании и граждани. При това не толкова и не само в самата Русия, но в САЩ и особено в Европейския съюз. Конкретна матрица на отражение ще има и върху България, особено в контекста на значителните руски бизнес интереси и дълбокото проникване на корпоративно и институционално равнище.
Нашият мини скандал около КТБ също има геополитически измерения и отразява ехото на гибелта близо 300 души - голямата част от които европейци. Не е странно, че българската дипломация и правителство мълчат по една от най-големите драми в съвременната история - и досега няма реакция от страна на премиер и външен министър. Забележете, става дума за гибел на европейски граждани, а не за граждани на далечна страна.
По своята яркост и последствия свалянето на малайзиският самолет има всички шансове да изиграе ролята на свалянето на южнокорейския самолет през 1983 година, като постави началото на края на управлението на президента Путин.
Една от първите жертви на тези процеси ще бъде проекта Южен поток. Въпреки вложените до този момент инвестици, в това число политически, проектът е неспасяем.
Публикациите в българската преса за опити за трескаво търсене на алтернатива на КТБ при издаване на гаранции за изпълнение от българските участници към главния изпълнител и ангажиране на държавните ББР и БАЕЗ, само потвърждават нашата оценка, че КТБ е отказала да издаде тези гаранции.
Това пък е отприщило атаката срещу Цветан Василев. Все пак става дума за близо един милиард евро корупционен ресурс.
Акционерът в КТБ руската ВТБ попадна в последния американски проект за списък със санкции - преди свалянето на малайзиския самолет. Единствената причина да отсъства в крайния вариант бе съпротивата на седем страни в ЕС /нашите представители също са се противопостовили рязко/. Но всичко си има граници.И без трагедията със самолета, САЩ бяха готови да наложат реални ограничения за финансиране и за оперативен бизнес на руските компании в САЩ и по свързаност с Европейския съюз.
Шефът на ВТБ Костин вече предупреди, че американските санкции ще окажат силно негативно въздействие върху банката и нейните клиенти. Направи го така, че да бъде чут в Кремъл. Другите руски олигарси също са в шок. Това е същността на стратегията на Запада - олигарските сами да свалят Путин, като им се отреже достъпа до капитали, технологии, пазари и ограничи правото за пътуване. В същност използва слабото и най-уязвимо място на руската икономика -нейната ниска степен на диверсификация. При Путин тя става още по-зависима от износа на суровини и енергоизточници, което не и дава възмоност за маневриране при кризи.
Вероятността от значително разширяване на списъка, което да включва същностни за политическата и икономическа стабилност в Русия компании, особено в сферата на военната индустрия, нефтогазовата промишленост и високите технологии, е не само висока, но и предстояща. Освен ако Путин не предприеме нещо радикално като отстъпка, но това би противоречало на неговата същност.По-скоро той ще се окопае като издигне лозунга „Родината в опасност" и ще се съсредоточи върху защитата на „териториалната цялост" на Русия - разбирай завоеванието на Крим и защита срещу преливен ефект на границата с Източна Украйна - като блокира границата. И за пореден път се опита да накаже Украйна.
При това положение, значителна част от руските компании, които действат на територията на Европейския съюз ще бъдат принудени да ограничат, преструктурират, дори преустановят дейността си. Някои могатда бъдат принудени да продават свои активиза да ограничат щетите. Адресът на техния гняв е много вероятно да бъде насочен към Кремъл.
Със сигурност ще се увеличи бягството на капитали от самата Русия в търсене на спасение от свързаността с държавата на Путин.България няма да бъде изключение от тези процеси, но поради значителната си обвързаност с руски енергийни и други интереси последствията могат да се окажат значими и да се реализират като ползи, щети и силни трусове както в политически, така и в икономически план.
Там където руските капитали нямат монополно положение или силно присъствие - като например банковата и финансова сфера - отражението на нови санкции срещу Русия едва ли ще се отрази значително и негативно.
Но там където зависимостта от Русия е значителна - като например вноса на енергоресурси - последствията могат да бъдат от умерено до силно негативни. Не трябва да се забравя, че е малко вероятно частни компании като Лукойл да станат мишена в санкциониращи действия на ЕС и САЩ, най-вече защото са частни структури.
При това дори и да бъдат ограничени възможностите им за набиране на капитали или финансиране в дистрибуцията на гориваЛукойл няма монопол. В зависимост от мащаба и дълбочината на изострянето на отношенията между Русия и Запада хипотезата за затруднения в дейността на Нефтохим Бургас е далечна, без да се изключва напълно. Има решения, но затова правителството трябва да бъде готово с реакции.
По отношение на влиянието на санкциите върху дейността на Газпром, Роснефт, Газпромнефт, Газпромбанк нещата стоят по друг начин. Западът не може да наложисанкции върху износа на природен газ и нефт от Русия - това не и нужно, но може да наложи контрол и ограничения върху паричните потоци и плащания. Това ще накара руските компании да търсят авансови плащания по доставките на природен газ, като вероятността от прекъсвания на газовите потоци остава висока.
Особено интересна е хипотезата за взаимно усилване на санкциите от разследванията върху антимонополните практики на Газпром от ЕК и новата вълна от санкции срещу руски енергийни дружества. Значително по-дълбоки ще бъдат последствията върху дейността на Газпромбанк /да не забравяме, че тя е свързана с руската газова, нефтена и ядрена промишленост/, Газпромнефт и Роснефт /който номинално няма значително присъствие в България/.
http://www.csd.bg/artShowbg.php?id=16982
Няма коментари:
Публикуване на коментар